Kokie triukai padės apsaugoti ir taupyti pinigus atostogaujant?

Kasmet, pavasariui įsibėgėjus, vis daugiau žmonių pradeda intensyviau planuoti vasaros atostogas. Ruošiantis atostogoms laukia malonūs rūpesčiai. Kai kurie išankstiniai namų darbai padės išvengti nemalonių netikėtumų kelionės metu. Vienas iš kertinių dalykų, ką būtinai reikia suplanuoti – tai atostogų finansai. Keliaujant teks mokėti už transporto paslaugas, maistą, pramogas, ekskursijas, atsiskaityti lankomuose objektuose ir t. t. Nesvarbu, ar kelionę planuojate patys (pavyzdžiui, vykstate automobiliu ar užsisakote skrydžio bilietus, nakvynes), ar įsigyjate kelionės paketą su „viskas įskaičiuota“, svarbu numatyti, kokių finansinių iššūkių kelionės metu gali iškilti. Taigi, dalijamės patarimais, kaip apsisaugoti nuo netikėtų finansinių problemų ir dar prieš kelionę ar kelionės metu protingiau elgtis su pinigais.

Valiutos konvertavimas ir valiutos skaičiuoklės: pasidomėkite, kur keistis pinigus labiausiai apsimoka

Nors gyvename technologijų laikais, vis tik net ir labiausiai išsivysčiusiose šalyse (jau neminint mažiau pažengusių) ne visur bus galima atsiskaityti banko kortelėmis. Svarbu nuo tokių atvejų apsidrausti ir turėti tos šalies grynųjų pinigų. Taigi, prieš keliaudami svetur, būtinai pasidomėkite, kur geriausia keistis pinigus į užsienio valiutą. Tai daryti galima:

 

- Valiutos keityklose. Tai patogiausias, paprasčiausias ir pigiausias būdas išsikeisti valiutą. Mūsų svetainėje integruota valiutų skaičiuoklė padeda patogiai ir greitai sužinoti, kiek tiksliai kainuos valiutos konvertavimas. EXCHANGELT valiutų keityklų tinklas yra sukaupęs ilgametę patirtį, taip pat esame oficialiai licencijuota Lietuvos banko įstaiga.

- Bankuose. Tiesa, bankai nėra tokie lankstūs kaip valiutų keitykla: norint pasikeisti valiutą, laiką vizitui gali tekti rezervuoti iš anksto, taip pat kai kuriuose skyriuose nėra atliekamos keitimo operacijos grynaisiais pinigais, yra kitų papildomų sąlygų. Valiutos konvertavimas tapo šalutinė daugelio bankų paslauga. Be to, bankai neturi tokios didelės įvairių užsienio valiutų pasiūlos. Pavyzdžiui, EXCHANGELT valiutos keityklos gali pasiūlyti net 50 skirtingų valiutų.

- Bankomatuose užsienyje. Nusiimti grynųjų pinigų užsienyje rekomenduojama tik išskirtiniais atvejais, pritrūkus pinigų. Išsiimant tos šalies valiutą vietiniuose bankomatuose, teks mokėti labai didelį komisinį mokestį (vidutiniškai nuo 15–20 proc. ir daugiau).

 

Taigi, iš anksto panagrinėkite taikomus mokesčius ir pasirinkite palankiausią būdą, kad valiutos konvertavimas pernelyg nepaplonintų Jūsų piniginės.

 

 

Pasidomėkite vietine šalies, į kurią vykstate, valiuta

Nors kai kuriose šalyse, turinčiose savo valiutą, tikrai galėsite atsiskaityti eurais (taip pat kita populiaria valiuta – JAV doleriais), dažniausiai daug labiau apsimoka mokėti vietine valiuta. Prieš išvykstant į kelionę būtinai pasidomėkite tos dienos oficialiu valiutų kursu, kurį skelbia Europos centrinis bankas, o informaciją lietuvių kalba pateikia Lietuvos bankas. Valiutų kursus labai svarbu suprasti siekiant nepermokėti už prekes ar paslaugas – pietaujant, apsiperkant turguje, užsisakant įvairias atrakcijas ir kt. Kitaip tariant, jeigu nenorite labai viršyti kelionės biudžeto, žvilgtelėkite į euro ir užsienio valiutų santykių lentelę.


Primename, kad mūsų valiutų skaičiuoklė rodo ne oficialų tos dienos valiutų kursą, bet individualų kursą, kurį yra patvirtinusi EXCHANGELT administracija (t.y. keityklos taikomą kursą).

 

Daug privalumų kelionėje gali turėti ir kredito kortelė

Nemažai vartotojų kreditines korteles vertina neigiamai. Jei asmuo linkęs neprotingai išlaidauti, kreditinė kortelė tikrai gali sukelti finansinių sunkumų. Tačiau ji gali labai praversti kelionių į užsienį metu: pirmiausia užsisakant skrydžius, po to rezervuojant viešbučius ar automobilį nuomai, paliekant užstatus ir kitais atvejais. Be to, už kelių eurų per mėnesį mokestį kortelės savininkas ir jo kartu keliaujantys šeimos nariai aprūpinami kelionės, taip pat ir sveikatos draudimu, tad keliaujant nereikia užsisakyti jokių papildomų draudimų. Tiesa, būtina perskaityti ir įsigilinti į draudimo sąlygas, pasidomėti, nuo kokių įvykių esate draudžiami, nes bankai taiko skirtingas sąlygas, skiriasi ir kortelių įkainiai.

 

Pasidomėkite, kokie kortelės mokesčiai taikomi atsiskaitant svetur

Jei kelionės metu atsiskaitysite ne tik grynaisiais pinigais arba norėsite nusiimti grynųjų, pasidomėkite, ar taikomi kokie nors mokesčiai, kokie jie. Mokesčiai dažnai skiriasi priklausomai nuo šalies, į kurią vykstate. Tai gali padėti išsiaiškinti, ar geriausia atsiskaityti kortele, ar vis tik geriau pasiimti didesnį pluoštelį grynųjų pinigų.

 

Informuokite savo banką, kad vykstate į užsienį

Prieš keliaudami į užsienį, banką galite informuoti apie savo kelionės planus. Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai lietuvių pinigai nuskaitomi kitose šalyse, nors jie niekur nekeliauja. Taigi, jei banko neinformuosite, jo administracija, manydama, kad operacijas vykdo sukčiai, Jūsų kortelę / korteles gali įšaldyti. Taigi, užtenka tiesiog parašyti el. laišką ar išsiųsti žinutę per banko programėlę.

 

Pravartu turėti ne tik asmens dokumentų, bet ir banko kortelių kopijas, bankų kontaktus

Vagystės atveju galite netekti ir asmens dokumentų, tad dar esant namuose verta pasidaryti jų kopijas (nusiskenuoti ir atsispausdinti). Tą patį galima padaryti ir su banko kortelėmis. Jei jų turite kelias, bus lengviau banką informuoti, kurią iš kortelių reikia užblokuoti. Taip pat galima užsirašyti ir banko kontaktinį numerį: galbūt tuo metu neturėsite interneto ir stresinėmis sąlygomis greitai nepavyks susirasti numerio, kurio reikia blokuoti korteles.

 

Grynųjų pinigų nelaikykite vienoje vietoje

Įprastai daugelis visas debetines ir kreditines korteles bei grynuosius pinigus laikome vienoje vietoje, pavyzdžiui, piniginėje. Tačiau analogiškai elgtis kelionių metu – neapdairu. Geriausia piniginę saugiai palikti viešbučio seife ar rakinamoje spintelėje, stalčiuje, o gal pas administratorių, o į atskirą piniginę įsidėti tik tiek pinigų, kiek preliminariai tą dieną reikės, ir kredito kortelę atsargai.

Tik pagalvokite, kokia nuotaika lydėtų, jei kelionės metu pamestumėte ar kažkas pavogtų piniginę, kurioje laikėte visus pinigus ir banko korteles. Žinoma, nėra padėties be išeities: kelionę padės išgelbėti draugų ar artimųjų atliktos pinigų perlaidos, tačiau geriau ramiai ilsėtis ir iš anksto apsisaugoti nuo nemalonių incidentų.

 

Pinigai – priekinėje kišenėje arba specialioje piniginėje su dirželiu

Siekdami išvengti kišenvagių atakų arba nenorėdami, kad piniginė tiesiog iškristų iš užpakalinės kelnių ar šortų kišenės, verčiau ją nešiokitės (iš bėdos) priekinėje kišenėje, o dar geriau – vidiniame užsegamame kuprinės skyriuje, specialioje per juosmenį sujuosiamoje (angl. money belts) arba ant kaklo kabinamoje ir po drabužiais paslepiamoje piniginėje.

 

Sudarykite kelionės biudžetą

Galiausiai, jei keliaudami svetur norite išvengti per didelių išlaidų, būtina suplanuoti ir kelionės biudžetą. Į biudžetą įtraukite šiuos punktus:

 

- išlaidos transportui (lėktuvų bilietai, taksi, autobusai, kuras, jei keliausite nuosavu automobiliu, ir t. t.);

- nakvynė;

- maistas ir gėrimai;

- veiklos atostogų metu;

- suvenyrai;

- kitos išlaidos.

 

Galite rasti daugybę biudžeto planavimo programėlių, netgi senų gerų „Excel“ „paruoštukų“, sudarytų kitų keliautojų. Programėlės arba šablonai padės geriau tvarkytis su pinigais kelionės metu, nusistatyti, kokią sumą galite išleisti kiekvieną dieną.

 

Taip pat Jums labai pravers ir kitų keliautojų patarimai: internete ar socialiniuose tinkluose skaitydami atsiliepimus sužinosite daug vertingos informacijos ir, tikėtina, sutaupysite nemažai pinigų: juk geriau pasimokyti iš svetimų, o ne savų klaidų. Taip pat mūsų interneto svetainėje – ne tik patogi valiutų skaičiuoklė, leisianti išsiaiškinti valiutos pirkimo / pardavimo įkainius, informacija apie valiutos konvertavimą, bet ir naudingi patarimai keliaujantiems, kad Jūsų kelionės nuo A iki Z būtų sklandžios ir nepamirštamos!